SMEDMachina

Jesteś tutaj:

Gra Skracanie czasu przezbrojeń:
SMEDMachina®

Przygotuj swoich pracowników do poznania, w jaki sposób redukować czas przezbrojeń z wykorzystaniem metody SMED

Liczba osób w grze
3 - 8 uczestników
Czas trwania
4 - 8 godzin
Poziom trudności prowadzenia gry
Średni
Obszar
Produkcja

O grze SMEDMachina

Opis gry

Przygotowanie operatorów maszyn lub zespołów utrzymania ruchu do efektywnego wdrożenia SMED (Single Minute Exchange Of Die) jest wyzwaniem w procesie produkcyjnym. 

Nasza gra skoncentrowana jest na wsparciu zespołu w nauce skracania czasów przezbrojeń metodą SMED, w celu redukcji poziomu zapasów lub/i zwiększenia elastyczności oraz efektywności produkcji. Gra pozwala nauczyć również stawiania celów dla skracania czasów przezbrojeń pod kątem zysków z inwestycji w rozwiązania techniczne

Cel gry SMEDMachina

Zapoznanie uczestników z zagadnieniami SMED wraz z nauką technik redukcji czasu przezbrojenia i poprawy elastyczności procesów produkcyjnych.

SMED1
SMED2

Przebieg gry

Uczestnicy mają za zadanie produkować wskazane produkty na maszynie. Każdy z tych produktów jest inny, co powoduje, że maszynę należy przezbrajać wraz ze zmianą asortymentu. Z każdą kolejną rundą gracze dążą do skrócenia czasu przezbrojenia, eliminując czynność niedodające wartości, dzieląc czynności na wewnętrzne i zewnętrzne oraz wykonując kolejne kroki SMED.

Uczestnicy wdrażają kolejne usprawnienia analizując ich wpływ na koszty, elastyczność oraz efektywność produkcji.

Symulacja procesów

W toku gry skracany jest czas przezbrojenia, wykonywany na maszynach. Jest to możliwe dzięki współpracy zespołu złożonego z: operatorów (fizyczne wykonanie przezbrojenia), instruktora (szkolenie stanowiskowe oraz monitoring czasu) oraz standaryzatora (obserwacja procesu i identyfikacja marnotrawstw).

W procesie zasymulowano problemy związane z długim czasem przezbrojeń, niską elastycznością produkcji oraz niewłaściwym poziomem zapasów. 

SMED4
SMED5

Narzędzia Lean w grze - symulacji procesów

Zawartość fizyczna zestawu gry

Masz 3 opcje zapoznania się z grą SMEDMachina®

Zobacz nasze inne gry

W nasze gry zagrali