Bateriada

Jesteś tutaj:

Gra Lean Management:
Bateriada®

Istota roli planowania w doskonaleniu procesu produkcyjnego z wykorzystaniem Lean Management

Liczba osób w grze
8 - 12 uczestników
Czas trwania
4 - 8 godzin
Poziom trudności prowadzenia gry
Średni
Obszar
Produkcja

O grze

Opis gry

Gra Bateriada® jest skutecznym narzędziem, które nie tylko prezentuje narzędzia Lean Management, ale także przedstawia mechanizmy ich wdrażania. W grze dużą rolę odgrywają różne czasy realizacji zamówień dla poszczególnych wyrobów, co umożliwia zaprezentowanie istotnej roli planowania w toku realizacji zamówień.

W grze symulowane są problemy związane z niewłaściwie zaprojektowanym procesem, niezbalansowaniem obciążeń na poszczególnych stanowiskach oraz brakiem przepływu. Po stronie popytowej (klient) - gracze mierzą się ze zmiennymi czasami realizacji zamówień oraz ich zmienną liczbą wyrobów gotowych, które muszą dostarczyć.  

Cel gry

Doskonalenie procesów produkcyjnych MTO (produkcja na zamówienie) w celu spełnienia wymagań klienta (jakość, kompletność, terminowość).

b2
b6

Przebieg gry

Uczestnicy rozpoznają sytuację w symulowanym procesie produkcyjnym oraz identyfikują problemy zaburzające jego przepływ. Inicjowanie i realizacja działań doskonalących odbywa się w oparciu o przedstawione narzędzia ciągłego doskonalenia oraz zasady wizualnego zarządzania wynikami.

W kolejnych rundach doskonalenia uczestnicy wprowadzają usprawnienia ukierunkowane na zapewnienie efektywnego przepływu materiałów oraz informacji. Standaryzacja procesu rozpoczyna się wraz z wprowadzeniem systemu kanban do zasilania stanowisk oraz rozwiązań systemowych do działań planisty.

Proces

Gra symuluje proces produkcji pod zamówienie Klienta, w którym czas realizacji zamówienia (Lead Time) jest zmienny. Proces wytwórczy jest jednowątkowy, potokowy z możliwością przekształcenia w toku usprawnień czasu realizacji zamówienia w proces wielowątkowy.

Centralnym punktem w zapewnieniu przepływu informacji i materiału w procesie jest rola planowania, na której spoczywa odpowiedzialność za kolejkowanie zleceń oraz uruchamianie zleceń wg ustalonych priorytetów.

b4
b5

Narzędzia Lean w grze

Zawartość fizyczna zestawu gry

Masz 3 opcje zapoznania się z grą Bateriada®

Zobacz nasze inne gry

W nasze gry zagrali