Przedstawienie mechanizmów ciągłego doskonalenia procesu w oparciu o zespołową identyfikację i eliminację marnotrawstwa w procesie
Gra służąca prezentacji narzędzi Lean management, skupiająca się przede wszystkim na zespołowym procesach ciągłego doskonalenia poprzez identyfikację i eliminację marnotrawstwa oraz organizację stanowisk pracy, a także wprowadzanie wspólnych standardów.
To prosta gra, którą można wykorzystać do szkoleń wewnętrznych, zapoznających pracowników z koncepcją lean management. Grę Kaizen Lean Koparka można samodzielnie rozwinąć merytorycznie o wprowadzenie części poświęconej 5S, standaryzacji pracy, TWI czy też kanban materiałowemu.
Dostarczenie w zadanym czasie do klienta odpowiedniej liczby koparek z utrzymaniem 3 wskaźników dla procesu: jakości, kompletności, terminowości zamówień.
Zadaniem dla graczy jest osiągnięcie zdefiniowanego przez nich wyniku ilościowo-jakościowego nie mniejszego niż zadany przez trenera gry. Gracze organizują samodzielnie swoją „firmę” na bazie przedstawionego procesu technologicznego, rozpoczynając od zaprojektowania prototypu wyrobu gotowego, który podlega następnie akceptacji klienta.
Następnie, w toku gry, doskonalą swoje przedsiębiorstwo wykorzystując wizualne zarządzanie wynikami w postaci: tablicy spływu, tablicy wyników, wykresu Yamazumi, tablicy ciągłego doskonalenia oraz 10 zasad kaizen. Gra realizowana w tzw. rundach, pomiędzy którymi uczestnicy samodzielnie wprowadzają zmiany w oparciu o dane z Tablicy wyników.
Gra symuluje proces wytwórczy koparek jednego typu i mechanizmy jego doskonalenia z wykorzystaniem podstawowych narzędzi lean. Można ją uruchomić w opcji konkurencyjnych zespołów lub wręcz przeciwnie, wykorzystać do wskazania wartości płynących z benchmarkingu procesów.
W procesie zasymulowano problemy związane z niezbalansowanymi obciążeniami stanowisk roboczych, brakiem standardów obsługi zapasów w toku oraz brak przepływu materiałów.