Schreiben

Jesteś tutaj:

Gra Kanban:
Schreiben®

Wdrożenie systemu ssącego w procesie produkcyjnym i łańcuchu dostaw dla środowiska o dużym zróżnicowaniu produktów

Liczba osób w grze
9 - 20 uczestników
Czas trwania
3 - 8 godzin
Poziom trudności prowadzenia gry
Średni
Obszar
Produkcja, Logistyka

O grze

Opis gry

Kanban (system ssący) to narzędzie  zbilansowania przepływów z zamówieniami Klienta. System pozwala zoptymalizować poziom zapasów i stworzyć mechanizm ciągłego doskonalenia w procesach produkcji. W grze uczestnicy zarządzają poziomem zapasów, terminowością oraz czasem reakcji na zamówienie klienta.

Gra skupia się na pokazaniu wdrożenia systemu ssącego w procesie produkcyjnym i łańcuchu dostaw w środowisku o dużym zróżnicowaniu produktów. Zaprezentowane są również zasady działania systemu ssącego w produkcji pod zamówienie.

Cel gry

Zaprojektowanie systemu ssącego w obszarze zarządzania zapasem wyrobów gotowych, półproduktów i materiałów

Schreiben_05
Schreiben_03

Przebieg gry

Symulujemy w niej różne funkcje i etapy procesu pozwalając uczestnikom spojrzeć na cały proces realizacji zlecenia. W toku gry uczestnicy wykorzystują lej różnicowania produktu, system ssący i heijunkę, by przekonać się o efektach jakie te rozwiązania za sobą niosą. Po każdej rundzie analizowany jest wpływ redukcji zapasów na terminowość dostaw do klienta.

Decyzje o miejscu i zakresie doskonalenia podejmowane są w oparciu o zestaw uproszczonych wskaźników logistycznych i finansowych. Zadaniem graczy jest nie tylko zmniejszenie wielkości zapasów materiałów i produkcji w toku (półprodukty), lecz również określenie miejsc utrzymania zapasów w procesie.

Proces

Gracze wcielając się w role takie jak: Klient, Planista, Produkcja, Zaopatrzenie i Dostawcy, mają możliwość spojrzeć na cały proces realizacji zlecenia. W toku gry uczestnicy stopniowo wdrażają usprawnienia (system ssący i heijunkę), by przekonać się o efektach jakie te rozwiązania ze sobą niosą. 

Gra Schreiben wykorzystując prosty proces produkcyjny, o dwóch równoległych przebiegach z ogromną różnorodnością produktów typowych i nietypowych, symuluje wszystkie te elementy.

Schreiben_06
Schreiben_01

Narzędzia Lean w grze

Zawartość fizyczna zestawu gry

Masz 3 opcje zapoznania się z grą Schreiben®

Zobacz nasze inne gry

W nasze gry zagrali