Poznaj sposoby zapobiegania gromadzenia się nadmiernych zapasów u poszczególnych uczestników łańcucha dostaw
Efekt bicza (bullwhip effect) jest pojęciem związanym z łańcuchem dostaw. Pod tym pojęciem rozumie się zniekształcenia popytu, nasilające się wraz z przesuwaniem się w górę łańcucha dostaw.
Efekt ten wyjaśnia wahania sprzedaży (popytu), produkcji i dostaw, a jego występowanie wynika głównie z nieefektywnego przepływu informacji w łańcuchu dostaw. Występowanie Efektu byczego bicza objawia się poprzez gromadzenie nadmiernych zapasów u poszczególnych partnerów.
Znaleźć rozwiązania, które umożliwią minimalizację efektu bicza m.in wprowadzając system ssący do łańcucha dostaw.
Gra składa się z 2-3 rund, w trakcie których uczestnicy będą doskonalić łańcuch dostaw w oparciu o wskaźniki logistyczno-finansowe związane z wielkością zapasów, wartością utraconej sprzedaży oraz wynikami finansowymi dla całego łańcucha.
Zadaniem uczestników jest wdrożenie mechanizmów zabezpieczających, bazujących na realnym zużyciu, dzięki którym możliwe będzie utrzymanie stabilnego poziomu zapasów o kontrolowanych odchyleniach. W toku standaryzacji łańcucha, terminowość dostaw do klientów końcowych zostanie przywrócona.
W grze symulowany jest proces produkcji oraz dystrybucji piwa od browaru poprzez dystrybutorów, hurtowników i detalistów, aż na kliencie końcowym kończąc. Niewielkie zmiany popytu wraz ze stosowaniem systemu pchanego w realizacji prognoz, powodują niekontrolowany wzrost zapasów w całym łańcuchu dostaw.
W trakcie gry w sposób praktyczny zostaną przedstawione przyczyny występowania efektu bicza w łańcuchu dostaw. Jego efektem będą przesuwające się wraz z upływem czasu w dół łańcucha zbędne zapasy występujące w kolejnych ogniwach,